Istorie Ianuarie 25, 2024

Parohia ”Buna Vestire” Popricani II, cu hramul ”Buna Vestire” (25 martie) a fost înființată la 1 septembrie 2021 prin decizia Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan și a Arhiepiscopiei Iașilor.

La 15 septembrie a fost numit preot paroh și la 12 decembrie instalat în parohie, Părintele Constantin Grigore, de la Parohia Rediu Mitropoliei, consilier juridic al Oficiului Canonic-Juridic al Arhiepiscopiei Iașilor.

În perioada ianuarie 2022- iulie 2023, cu ajutor financiar de la Consiliul Local al Comunei Popricani, prin Dl. Primar Ion Tănasă, al ctitorilor donatori, Fam. Burcuș Neculae și Liliana, Apetrii Ion, Elena și Simona, precum și cu sprijinul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei și a enoriașilor parohiei s-a reușit ridicarea unui lăcaș de închinare cu toate cele necesare cultului.

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a vizitat comunitatea pe 3 iunie 2022, după ridicarea locașului de închinare provizoriu, întărind lucrarea duhovnicească și administrativă în parohia nou-înființată.

Sfințirea paraclisului a avut loc pe 30 iulie 2023, în prezența Preasfințitului Părinte Nechifor Botoșăneanu, Episcop Vicar ar Arhiepiscopiei Iașilor, prilej cu care ctitorii au primit diplome și distincții de vrednicie, iar părintele paroh a fost hirotesit în rangul de iconom stavrofor.

Citește alte articole despre: istoric