PS Nichifor Botoșăneanul a sfințit biserica nouă la Popricani

Evenimente Iulie 30, 2023

Duminică, 30 iulie, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, a sfințit locașul de închinare al Parohiei Buna Vestire Popricani.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop vicar și-a exprimat recunoștința pentru ridicarea unui locaș de închinare conform dezvoltării comunității, pentru a menține dialogul oamenilor din parohie cu Dumnezeu. Localitatea Popricani avea o singură biserică, cu o vechime de peste 200 de ani, neîncăpătoare pentru comunitatea extinsă în ultimii ani în zona metropolitană a Iașului.

În semn de apreciere pentru efortul depus, au fost acordate distincții de vrednicie celor implicați, iar părintele paroh Constantin Grigore a fost hirotesit întru iconom stavrofor. După încheierea slujbei, toți credincioșii prezenți s-au putut închina trecând prin Sfântul Altar.

Parohia Buna Vestire Popricani a fost înființată la 1 septembrie 2021 prin decizia Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. La 15 septembrie a fost numit paroh părintele Constantin Grigore, iar în data de 12 decembrie, acesta a fost instalat în parohie.

În perioada ianuarie 2022 - iulie 2023, cu ajutor financiar de la Consiliul Local al Comunei Popricani, al lui Ion Tănasă, primarul comunei, al ctitorilor donatori, al familiilor Neculae și Liliana Burcuș, Ion Apetrii, Elena și Simona, precum și cu sprijinul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei și al enoriașilor parohiei, s-a reușit ridicarea unui locaș de închinare cu toate cele necesare cultului.

Citește alte articole despre: sfintire